Polish (Poland)English (United Kingdom)


Zamek w Mosznej


Miejscowość Moszna położona jest około 30 km od Opola, na trasie w kierunku Prudnika i Głuchołaz. My oczywiście poruszalismy się autostradą A4 i zjechaliśmy na drogę 409 do Krapkowic. Przejeźdzając przez pobliskie wioski dotarliśmy do Mosznej (zob. interaktywna mapa). Niezastąpiona w takich przypadkach jest nawigacja GPS. Niestety dojazd pod samą bramę jest niemożliwy (teoretycznie), można jednak skorzstać z pobliskich parkingów. Do zamku prowadzi asfaltowa droga wzdłuż walących się murów i stawu. Jak się okazało wstęp do kompleksu zamkowego jest płatny, my dziwnym zbiegiem okoliczności weszliśmy na teren kompleksu gratisowo. Również za zwiedzanie wnętrza zamku należy dodatkowo zapłacić (5zł). Zwiedzanie odbywa się w określonych godzinach i po uzbieraniu się grupy chętnych.

Korzystając z dużej ilości wolnego czasu, rozpoczęliśmy oglądanie zamku z zewnątrz. Zamek jest ogromny i bardzo atrakcyjny. Posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Cała kostrukcja zamku nadaje mu istnie baśniowy charakter.


W jednej z wieżyczek można ujrzeć kościotrupa. W zamku podobno znajduje się duch nieszczęsliwej kobiety....


Oglądanie zamku zaczęliśmy od strony wschodniej, obchodząc go dookoła i podziwiając tą potężną budowlę.


To już piękne łuki przed obecnym wejściem do zamku ....


Zamek w Mosznej jest najpopularniejszym obiektem zamkowym na ziemi opolskiej. Zamek był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów potentatów przemysłowych od 1866 do 1945 roku. Obecnie na terenie zamku znajduje się Centrum Terapi Nerwic.

Jego pierwotną wersją był pałacyk barokowy z XVII w., który w skutek pożaru 1896r. został zniszczony. Jego właściciel odbudował go w dość okazały sposób.


Część środkowa zamku, to odbudowany pałac barokowych wspomniany wcześniej. Jeszcze w tym samym roku, w którym spłonął został odbudowany w pierwotnym kształcie.


Najbardziej okazała jest część wschodnia. Została ona dobudowana do roku 1900. Reprezentuje ona styl neogotycki. Styl neogotycki uważano za odpowiedni do budowy okazałych budynków użyteczności publicznej.


Zachodnie skrzydło zostało dobudowane w latach 1912-1914. Powstało ono w stylu neorenesansowym.Park w Mosznej

Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym sprecyzowanych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Jedynie oś główna całego założenia ma geometryczny charakter.

Począwszy od bramy z gladiatorami, prowadzi ona do pałacu z biegnącymi po obu jej stronach symetrycznymi kanałami. Zwieńczeniem osi jest podstawa dawnego pomnika Huberta von Tiele Winclklera. Po wschodniej stronie alei znajduje się staw z malowniczą wysepką (nazwaną przez właściciela Wyspą Wielkanocną), obsadzoną choinami kanadyjskimi, na którą można wejść przez mostek w stylu chińskim.

Rozległość oraz wielkość masywów drzew jaki i otwartych przestrzeni, wytworzyła na terenie Mosznej, korzystny mikroklimat do wypoczynku. Co dało się odczuć ;).


Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie, różaneczniki i rododendrony. Niestety o tej porze jeszcze nie kwitnące.

Na początku XX wieku odkryto w ogrodzie fragmenty piwnic, które identyfikowano z zamkiem temlariuszy. Miały one łączyć podziemiami z zamkiem w Chrzcielicach. Po drugiej wojnie światowej natknięto się na ślady średniowiecznej palisady.

Trasa: Bielsko-Biała - Moszna
Czas: 14.04.2007r.
Uczestnicy: Andrzej, Rafał, Lowell


Autor: Marcin Walczak

Źródlo:

Warto zobaczyć:

Z pamiętnika podróżnika:

 

Zamek w Mosznej


wiecej...