Polish (Poland)English (United Kingdom)


Ustka- przepis na udane wakacje...

kategoria : Warto zobaczyć
Jednym z pomysłów, który zaczyna propagować wielu naszych krajan, jest, bowiem spędzenie wakacji w Polsce. Nad morzem bądź w górach. Bo dlaczego by właśnie nie we własnym kraju? Oczywiście istnieje wiele poglądów i sprzeczności dotyczących wczasowania w Polsce. Niemniej jednak pozwoliłam sobie przeanalizować jedno z bardziej lubianych miejsc wypoczynkowych nad morzem- Ustkę. Czy to właśnie Ustka stanie się przepisem na udane wakacje nad morzem? Przekonajmy się.

Położona w województwie pomorskim Ustka jest typowym miastem turystycznym, w okresie letnim. Ponadto jest to miasto portowe oraz uzdrowiskowe. W samej Ustce istnieją dwie oddzielne plaże. Jest to plaża wschodnia, będąca głównym kąpieliskiem miejskim, strzeżonym przez Służby Ratownicze w okresie letnim. Plaża zachodnia również jest strzeżona przez Służby Ratownicze w sezonie letnim. Czym zatem różnią się obie plaże?
Plaża wschodnia jest idealnym miejscem dla spacerowiczów. To właśnie tutaj do niedawna można było spotkać i odkryć sekret transportowanego piasku tzw. Żółtą Rurą. Plaża wschodnia jest najbardziej narażoną na sztormowe fale. Żywioł ten sieje spustoszenie w Ustce raz na kilka lat. Kolejną różnicą pomiędzy plażą wschodnią a zachodnią jest szerokość. Plaża wschodnia jest o wiele szersza niż zachodnia. Dostęp do plaży wschodniej jest również ułatwiony, przez wybudowaną promenadę. Ogólnie rzecz biorąc, plaża wschodnia to idealne miejsce dla wygodnych turystów. Kulturalnie, miło i czysto.
Jakkolwiek plaża wschodnia to typowe nienaganne miejsce, tak plaża zachodnia swoją dzikością przyciąga wielu turystów. Ogromnym atutem plaży zachodniej jest cisza, brak tłumu i wspaniały krajobraz. Tłoczna plaża wschodnia dla wieli staje się męcząca. Cóż, ciężko jest rozłożyć ręcznik komuś na plecach. Tak, bowiem bywa w najbardziej upalne dni na plaży wschodniej. Kolejny plus to wejście na plażę, prowadzące ścieżkami w lesie lub wzdłuż zachodniego falochronu. Niecały 10 minutowy spacer przez lasy sosnowe jest przyjemnym i zdrowym elementem wycieczki na plażę. Idealnie czyste powietrze występujące w Ustce przyciąga turystów jak magnes. Dodajmy do tego pokryte złocistym piaskiem plaże a otrzymamy wspaniały kurort wczasowy.Po całodniowym wylegiwaniu się na plaży warto zwiedzić samo miasto. Bogate atrakcje nie tylko turystyczne to doskonały pomysł na przerwę w wylegiwaniu się podczas upalnego dnia, lub… niekiedy brzydkiej pogody.
Liczne zabytki miasta, spowodowały, iż Ustka stała się nie tylko miejscem turystyki wypoczynkowej, co turystyki poznawczej. Do najciekawszych pod względem architektury i historii miejsc w Ustce należą kościoły (św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, pw. Najświętszego Zbawiciela), latarnia morska z roku 1892, domki rybackie i kamieniczki wybudowane na przełomie XIX i XX wieku, port w Ustce, Warownia w ujściu Słupi tzw. Zaułek Kapitański, Zakład Przyrodoleczniczy, willa Red z roku 1890, czerwona szopa powstała ze względu na liczne wypadki statków za promenadą oraz sama promenada.
Przebywając w Ustce warto natrafić na jedną z cyklicznych imprez kulturalno- rekreacyjnych. Odbywające się od dłuższego czasu wydarzenia wpisały się nieodzownie w charakter Ustki. Do najbardziej popularnych należą Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni, odbywający się od roku 2001, trwający zazwyczaj 3-4 dni; Nadbałtycki Festiwal Piosenki Dziecięcej „O Bursztynowe Słoneczko”, impreza żeglarska „Cała naprzód”, Mistrzostwa Polski w Beach Soccer oraz Mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu bursztynu.

Miasto Ustka pokazuje jak wiele atrakcji czeka na nas w typowym, niewielkim miasteczku kurortowym. Prawdą jest, iż nie zawsze możemy liczyć na piękną pogodę i upalne słońce. Jednak zawsze możemy być pewni, że nie będziemy się nudzić. Bo, kto by się nudził, jak tyle jest do zobaczenia.

Autor: Justyna Cukrowicz

Warto zobaczyć:

Z pamiętnika podróżnika:

 

Zamek w Mosznej


wiecej...