Polish (Poland)English (United Kingdom)


Witamy w Karkonoszach

kategoria : Warto zobaczyć
Położona w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej- Jelenia Góra, zaprasza nas do przepięknej krainy, jaką są Karkonosze. Niesamowity krajobraz, bogata fauna i flora to detale, które ucieszą oko niejednego turysty i podróżnika.

O Jeleniej Górze możemy powiedzieć jedno: to miasto idealnie położone między górami: od zachodu Góry Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, natomiast od południa Karkonosze. Co za tym idzie, cudowny krajobraz. Ale po kolei.

Jako, iż jest to jeden z wielu ośrodków (jak nie główny) turystycznych w tym rejonie, miasto stanowi dodatkowo główny punkt usługowo- komunikacyjny dla przyjezdnych do kotliny i ośrodków górskich. Sąsiadujące z Jelenią Górą Czechy oraz Niemcy są dodatkową, bliską do osiągnięcia atrakcją.
Obszerna i bardzo różnoraka historia miasta spowodowała, iż obecnie Jelenia Góra liczy sobie ponad 84 tys. mieszkańców i jest czwartym, co do wielkości miastem w województwie dolnośląskim.

Co roku Jelenią Górę odwiedzają tysiące turystów, nastawionych na turystykę poznawczą oraz typową rekreacyjną w górach. Licząca sobie przeszło 900 lat historia mimo wielu zmian w budownictwie, pozostawiła miasto w nienagannej postaci. Liczne zabytki oraz bogata architektura sprawiły, iż Jelenia Góra należy do jednych z ciekawszych miejsc pod względem historycznym i turystycznym.


Do najciekawszych zabytków w Jeleniej Górze należy Ratusz, zbudowany z stylu klasycystycznym, prostokątny rynek miejski będący centralnym punktem miasta, rzeźba Neptuna upamiętniająca kupców jeleniogórskich, fragmenty murów obronnych z XIV wieku, wieża Bramy Zamkowej strzegąca niegdyś wjazdu do miasta, wieża Bramy Wojanowskiej o wysokości ponad 38 m, Baszta Grodzka czekająca już dzisiaj tylko na zagospodarowanie oraz liczne kaplice i kościoły.

Poza bogatą ofertą prezentującą nam Jelenią Górę z czasów średniowiecza, miasto ma do przedstawienia nam inne, bardziej współczesne podmioty, takie jak Teatr Jeleniogórski im. Cypriana Kamila Norwida wzniesiony na początku XX wieku, wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego przypominająca z wyglądu latarnię morską (udostępniona codziennie z bezpłatnym wstępem), rezydencja Dwór w Czarnem, Pałac Schaffgotschów oraz Długi Dom z lat 1689-93 będący domem gościnnym dla kuracjuszy- dziś siedzibą uzdrowiska w Jeleniej.


Jelenia Góra jest tak obficie urozmaicona zabytkami oraz przepiękną architekturą, o której można by napisać książkę, nawet kilku tomową. Oczywiście liczne artykuły i teksty nie oddadzą uroku, jaki posiada miasto.

Poza obszerną otoczką historyczną, miasto jest jednym z większych w Polsce zapleczem instytucji kulturalnych. Działają tu m.in. stowarzyszenia kulturalne i artystyczne, kina, wystawy, teatry i filharmonia. Co roku, odbywają się cykliczne imprezy ściągające na tę ewentualność pobliskich sąsiadów. Do stałych imprez kulturalnych należą Wrzesień Jeleniogórski, Wiosna Cieplicka, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Silesia sonans”, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej „Pestka” oraz Średniowieczny Jarmark Jeleniogórski i Jeleniogórskie Spotkania Teatralne.

Ale Jelenia Góra to nie tylko samo miasto. Znajdziemy tu wspaniale przygotowane szlaki turystyczne, prowadzące przez obszary Karkonoskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To znakomita baza wypadowa na wycieczki dalsze i bliższe w góry. Dla lubujących się w wycieczkach rowerowych wytyczono sieć tras rowerowych.

Jeden z najbardziej znanych widoków Karkonoskiego Parku Narodowego:
Kocioł Małego Stawu z Małym Stawem i schroniskiem Samotnia.
W tle widoczny najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka (1602m n.p.m.)
 
Szczyt Śnieżka (Karkonoski Park Narodowy)
 

Wodospad Kamieńczyk (Karkonoski Park Narodowy)
 

Wodospad Szklarki (Karkonoski Park Narodowy)

Bolesław Krzywousty budując Jelenią Górą miał zapewne dobre przeczucie odnośnie tego miasta. Połączenie tak wielu dziedzin życia codziennego z wypoczynkiem i relaksem to strzał w dziesiątkę. Wybierając się na wycieczkę do centrum Kotliny Jeleniogórskiej musimy przygotować się na brak wolnego czasu…, bo jak można wypoczywać jak tu tyle jest do zobaczenia.

Autor: Justyna Cukrowicz
Image: Fotolia

Warto zobaczyć:

Z pamiętnika podróżnika:

 

Zamek w Mosznej


wiecej...