Polish (Poland)English (United Kingdom)


W Nysie zakochało się już wielu.

kategoria : Warto zobaczyć
Jest to miejsce, gdzie współczesność nie zatarła śladów ponad 800-letniej historii, a nowoczesność współistnieje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Nysa była stolicą księstwa biskupów wrocławskich oraz jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych ówczesnej Europy. W kronice świata z 1493 roku Hartmana Schedla Nysa została wymieniana jako trzecie miasto, obok Krakowa i Wrocławia.

Nysa to miasto z duszą, posiadające swój niepowtarzalny urok. Zachwyca gości wspaniałą, historyczną architekturą, dzięki której zyskała przydomek „Śląski Rzym”.
Atrakcją turystyczną jest zlokalizowane na obrzeżach miasta Jezioro Nyskie oraz rozległy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który stanowi centrum uprawiania sportów wodnych, wycieczek rowerowych, wypoczynku i rekreacji.Dzięki zrewitalizowanym obiektom fortecznym sezon turystyczny trwa w Nysie cały rok.
Ziemia Nyska to część malowniczego region u nysko – jesenickiego, leżącego wystarczająco daleko od codziennego zgiełku, by odpocząć, odnaleźć ciszę i spokój, nasycić się bogactwem i różnorodnością krajobrazu i skorzystać z atrakcji. Jednocześnie jest to doskonałe miejsce spotkań i relaksu.
„Kalejdoskop wrażeń” – tak zwykło mawiać się o Nysie: jezioro, góry, piękna architektura, bliskość do Czech i Niemiec, dobre połączenie z dużymi ośrodkami jak Wrocław czy Kraków dają wiele różnorodnych możliwości spędzenia wolnego czasu, poznania specyfiki regionu.


Jak udowodniło wielu zacnych osobistości, jest to wspaniałe miejsce do zamieszkania i tworzenia. Z Nysą związani byli m.in.: astronom Christoph Scheiner, poeta Joseph von Eichendorff, biochemik Konrad Bloch, książę biskup Franciszek Ludwik von Neuburg, poeta Max Herrmann-Neisse, błogosławiona Maria Luiza Merkert.
Biskup wrocławski, arcyksiążę Karol Habsburg oddał Nysie swoje serce. Znajduje się ono w Skarbcu przy nyskiej Katedrze.

Edyta Bednarska - Kolbiarz
www.nysa.pl

Warto zobaczyć:

Z pamiętnika podróżnika:

 

Zamek w Mosznej


wiecej...